Windows 8 – מערכת ההפעלה החדשה של ווינדוס – הכל על ווינדוס 8

על ידי | ב- 30/10/2012 | 0 תגובות

מהי מערכת ההפעלה החדשה – ווינדוס 8 (Windows 8)?

כידוע, חברת מיקרוסופט כבר שנים שולטת בשוק מערכות ההפעלה עם מערכת ההפעלה Windows שלה. היו לחברת מייקרסופט מדי פעם פאשלות עם Windows Me, Windows Vista, אך ברמה הכללית ניכר שעדיין מרוצים וסומכים על החברה ומוצריה. בערך בשנת 2003 תוכננה לצאת מערכת ההפעלה Windows Vista (שבזמנו כונתה – Longhorn), היתה אמורה להיות היורשת של Windows XP המוצלחת. המועד התאחר כל הזמן עד שלבסוף המערכת יצאה בשנת 2006-2007. כולם כה חיכו לה, אך לבסוף היתה מערכת זו אכזבה גדולה, שאפילו סטיב באלמר בזמנו התבטא כלפיה בצורה מתנצלת. דרישות המערכת היו גבוהות, הנצילות ותפוקתה.
ויסטה הוכתרה ככישלון (כישלון כמו Windows Me).  עם זאת, ליבת המערכת הקודמת השתנתה מהיסוד. מייקרוסופט עבדה שוב, ובשנת 2009 יצאה עם Windows 7, וכעת ניתן לומר שזו גרסת התיקון ל Vista, מערכת זו יותר יציבה, אמינה, מהירה ועובדת. ובאמת רבים האנשים ששדרגו אליה, וכיום כל המחשבים מגיעים עם מערכת זו.

כעת אנו בשנת 2012, וב- 26.10 מייקרסופט הכריזה על Windows 8 בגרסתה הסופית. האם ישנו שינוי הראוי סיקור? לאן הולכת מייקרסופט? האם ישנו טעם לשדרג?

התפיסה החדשה של מייקרוסופט (Microsoft), שינוי מגמה והתאמה לעתיד

זה הוא אינו סוד, שישנן חברות הנופלות על אי קריאת המפה בצורה נכונה, חוסר ברצון לשנות גישה או להשתדרג. על כל חברה לבדוק עצמה, איפה היא נמצאת ביחס לסביבה, ביחס למתחרות וביחס לקידמה. יש חברות שממציאות את הגלגל ומובילות מהפכים. שאר החברות צריכות לזהות את האופנה ולהתאים עצמן לכך.

כנראה שמייקרסופט אינה רוצה להיות מהחברות שנשארות בתפיסתן הקודמת. וזה מה שהנחה את המערכת החדשה. הרעיון הוא להתחיל לעבור לעבודה עם מסכי מגע (Touch Screens – מסכי טאץ').
היום, שישנם כל כך הרבה מכשירים עם מסכי מגע, האצבעות כבר שולטות במגע. ישנן יתרונות רבים למסכי מגע: יעילות בעבודה, דיוק,  מהירות, שליטה ותחושה כיפית. מייקרוסופט בהוצאתה את Windows 8, לקחה את Windows 7 שיפרה אותו מעט (השיפורים בהמשך), ובעיקר הוסיפה ממשק חדש המכונה "מטרו" (Metro), הנגזר משפת העיצוב של מיקרוסופט (שם זה הוזנח משום מה).
ממשק זה בעצם לוקח את מערכת ההפעלה למצב עבודה של טאץ', כמו שמוכר מהסמארטפונים השונים. המערכת מותאמת לעבודה עם ריבועים, אפליקציות, חיבור אינטרנט זמין ועוד. זה מעין סמארטפון בתוך המחשב השולחני שלכם. למעשה, ישנם שני מצבי עבודה, מצב עבודה של Desktop – שולחני, שבו המערכת נראית בדיוק כמו Windows 7 (ללא כפתור ה-"התחל" (Start), התייחסות בהמשך), ומצב של metro, שבו ייראו לחצנים שיכולים לזוז ולנוע, בדומה לצורות העבודה של גוגל ואייפון – Android ו- ios.
יותר דומה לאנדרואיד. לאן נעלם כפתור ה"התחל" – Start?
אז כמו שהזכרתי בתצוגה של ה- Windows 7, אין כפתור "התחל" (Start), המוכר לנו כל כך החל מגרסת ווינדוס 95, מסתבר שמייקרסופט רוצה להעלים אותו, כעת מסך ה"התחל" שלנו הוא בעצם ממשק המטרו החדש. האם אנשים אוהבים אותו או לא"או לא" מה עושים? כמובן שקפצו על ההזדמנות כמה חברות וייצרו אפליקציות המחזירות את כפתור ה"התחל" האהוב והשימושי. תוכנה חינמית להחזרת כפתור ה"התחל" – Start button, ישנן עוד תוכנות בתשלום כמו: Star8 של Stardock. וישנה עוד תוכנה שמשנה הרבה יותר ונדון בה בהמשך – Classic Shell.

כמה גרסאות יש ל- Windows 8? סקירה מהירה של הסוגים השונים

אז מכיון שמערכת הפעלה זו היא בחלקה מערכת המותאמת למסכי מגע, או סגנון עבודה שכזה, כמובן שמערכת זו באה עם גרסא נוספת המותאמות ממש לסמארטפונים וטאבלטים. אך יש לשים לב! המערכות אינן מקבילות, אלו גרסאות שונות. כח העיבוד של מחשב שולחני או מחשב נייד. הוא לא כמו כח העיבוד של טאבלט (מחשב לוח) או סמארטפון, ומערכת ההפעלה שונה. אפליקציות הפועלות על Windows 8 אינן יעבדו על Windows RT (גרסת טאבלטים, במיוחד הטאבלט החדש – Surface של מייקרוסופט). אני מדגיש זאת מכיון, שכבר רבו הטוענים (והם בהחלט צודקים), שמייקרוסופוט אינה ברורה מספיק. שמות מערכות ההפעלה דומים ומבלבלים. ואין כמעט כל התייחסות לדברים אלו באתרים שלהם – כמה אופייני למייקרוסופט אינם מתאימים בין תוכן לבין עיצוב. להשיג מידע מלא וברור על מוצרים ושירותים שלהם באתר הרשמי שלהם זהו חזון נפרץ ממש. (מאמרים על בעיה זו תוכלו למצוא: כאן).

 • לטאבלטים – הגרסא היא Windows RT
 • לסמארטפונים – Windows Phone 8
 • למחשבים הבייתים והניידים הגרסאות השונות:

בניגוד ל- Windows 7, שמאוד בלבל כי הכיל כמה גרסאות: אנטרפרייז (Enterprise), אולטימייט (Ultimate), פרופשונייל (Professional), הום פריום (Home Premium), הום בייסיק (Home Basic), סטרטר (Starter).

Windows 8 מכיל רק 3 גרסאות למחשבים הבייתים והניידים: Windows 8, Windows 8 Pro, Windows 8 Enterprise.

מה ההבדל בין הגרסאות השונות של המחשבים השולחניים והניידים?

בכלליות:

 • Windows 8 הוא למשתמש הביתי הפשוט – ללא אפשרויות רשת מורחבות (כניסה לדומיין  (Domain)), ללא הצפנת הכונן הקשיח, ללא Hyper-V, אין מדייה פלייר (Windows Media player) – ?! מוזר מאוד שלא כללו אותו בגרסא זאת.
 • Window 8 Pro מכיל את כל מה שלא נמצא בווינדוס 8 כמפורט.
 • Windows 8 Enterprise מכיל את כל הנ"ל, עוד אפשרויות עסקיות ורשתיות ו- Windows To Go (יצירת מערכת הפעלה ניידת על גבי דיסק און קי). זה היה ממש בקצרה, לטבלאות השוואה מפורטות: טבלת השוואה רשמית בין Windows 8, Windows RT, Windows 8 Pro | טבלת השוואה מפורטת מאוד בין מערכות ההפעלה המלאות.

סרטון המדגים את ההבדלים השונים בין הגרסאות, מובן ויפה:

איך מערכת ווינדוס 8 נראית, איך היא עובדת בפועל?

כמה צילומים ממערכת ההפעלה: 

סרטוני הסבר שונים: – מומלץ!

לאן העתיד הולך בכיוון זה – והאם זה מתאים למחשבים רגילים?

לא ברור עדיין, האם המחשבים הביתיים יתחילו להצטייד במסכי מגע בצורה נפוצה, אבל ייתכן שזה יהיה הכוון (אולי בעקבות מייקרוסופט הדברים יילכו ברוח זאת), אם מחשבים ביתיים ומחשבים ניידים יתחילו להיות ככה, אז באמת יש שימוש נאות ל- ווינדוס 8, אחרת: השכלולים מווינדוס 7 לא כאלו גדולים, ועם המטרו קשה להשתמש בלא מסך מגע. לכן, בינתיים אני לא רואה כזה שימוש בממשק המטרו.

דרישות המערכת

הדרישות של ווינדוס 8 הן מקבילות לווינדוס 7:

 • מעבד: 1GHZ או מהיר יותר.
 • זכרון: 2 GB או יותר.
 • דיסק קשיח: 16GB (גרסת 32 ביט), 20 GB (גרסת 64 ביט).
 • כרטיס גרפי: דיירקטס 9, עם דרייבר WDDM.

מחיר + המבצעים המיוחדים של מייקרוסופט

המחירים של Windows 8, הם מחירים סבירים בהחלט. אבל מה שמיוחד הוא הפרומו שהם עושים כעת:

כדי לקדם את המחירות ולשכנע אנשים לעבור לווינדוס 8 (לעבור לגרסא חוקית, או למנוע הורדות), ישנם דילים מטורפים. הדילים חלים עד ה- 31 לינואר 2013, ואלו הדילים:

שדרוג לווינדוס 8

מערכת הפעלה ווינדוס 8 מלאה (לא שדרוג)

 • Windows 8: בתקופת המבצע 99.99$.
 • Windows 8 pro: בתקופת המבצע: 139.00$.

שדרוגים ל- ווינדוס 8 לאחר תקופת המבצע  

 • מגרסאות ישנות של ווינדוס ל- ווינדוס 8 פרו: 199$.
 • מווינדוס 8 ל-ווינדוס 8 פרו: 100$.

האם שווה לעדכן?

התשובה היא כמובן: "תלוי" – במה תלוי? תלוי מה מצבכם כעת ואיזה מחשבים יש לכם.

אם כרגע אתם עובדים על Windows XP או על Windows Vista, אז רצוי לדעת שבקרוב התמיכה בווינדוס אקס פי תחדול, וווינדוס ויסטה זו מערכת גרועה ולכן רצוי שתשתדרגו את המערכת, במחירים האלו של המבצע זה יוצא אחלה דיל ושווה מאוד! – 40$ בלבד!

אם ברשותכם גרסא לא חוקית (איכשהו), ואתם רוצים כעת עותק חוקי, אתם יכולים לרכוש גרסא מלאה של ווינדוס 8 פרו ב- 139.00$ או ווינדוס 8 ב- 99.99$. (אתם גם יכולים לרכוש עדכון, אבל אז זה לא באמת חוקי, אלא רק נראה כחוקי :)).

אם ברשותם מחשב נייד (laptop), עם מסך מגע אתם יכולים לשקול לשדרג, מכיון שתוכלו ליהנות מממשק המטרו החדש.

אם ברשותכם Windows 7, פה יש מקום לשקול:
מצד אחד – ווינדוס 7 זו מערכת מצויינת ולא ניתן לדעת עדיין האם ווינדוס 8 היא מספיק טובה או לא.
מצד שני – מבצע השדרוג מספק שדרוג זול מאוד. רק ב- 39$ בלבד.
ישנה עצה: לרכוש את השדרוג עכשיו, ועדיין לא לבצע אותו שמרו את "מפתח המוצר" (Product Key) שלכם עד שתרצו לשדרג. (אינני יודע על הקצבת זמן בשימוש ב"מפתח המוצר", ואינני רואה סיבה למה שהדבר יוגבל – אם מישהו יודע על משהו אחר אנא להעיר בתגובה).

דברים נוספים

אז מה בחרתם? האם שדרגתם? אהבתם? מה ההתרשמות שלכם? כתבו כאן בהודעות!

תגיות:

תיאור המחבר

miky miky מיקי מחשבים - mikycomputers, מחזיק באתר http://mikycomputers.com אתר בנושא מחשבים וטכנולוגיה. בעל ידע רב במחשבים, חומרה, תוכנה ורשתות. באתר תוכלו למצוא טיפים, מאמרים מקצועיים, ותמיכה.

אין תגובות ל “Windows 8 – מערכת ההפעלה החדשה של ווינדוס – הכל על ווינדוס 8”

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא יפורסם. שדות נצרכים מסומנים *


*

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הירשם לעדכונים!

 • מבצעים ותחרויות
 • חדשות טכנולוגיה
 • כיף באינטרנט, סרטונים ומשחקים כיפים
 • טיפים וטריקים