מהם שמות מתחם? למה צריך אותם? מה ההבדל בין co.il ל- .com ועוד? הכל על דומיינים – domains

על ידי | ב- 25/10/2012 | 0 תגובות

מהם שמות מתחם (domains), ולמה צריך אותם?

לכל מחשב, ולכל אתר ישנו מספר ip, מספר זה מזהה את המחשב ברשת. לכל אתר ניתן להגיע ע"י כתובת האייפי שלו, אך דבר זה אינו נוח כלל, כי המוח האנושי לא יכול לעבוד עם מספרים, זה מסורבל וקשה לזכירה. על כן הומצאו "שמות המתחם" או domains. השיטה עובדת כך, שישנם שרתים שמחזיקים רשימות שיודעות לקשר בין כתובת האייפי לבין שם המתחם של האתר, כך למשל אם אני רוצה לגשת לאתר http://mikycomputers, ישנה הפנייה לשרת המחזיק את שמות הכתובות, והוא בודק בעבורי מה מספר האייפי השייך לדומיין זה, וכך הוא מעביר לי את שם הדומיין למספר ה- ip, וניתן לגשת לאתר.

שמות מתחם ראשיים

.com, .net, .org וכתובת אחרות, מכונות כ- "top-level domains" (TLDs) – שמות מתחם ראשיים. אנו בדרך כלל נתקלים בסיומות נפוצות אלו, אך למעשה יש מאות כאלו, ובקרוב יהיו עוד אלפים כמות אלו. שמות מתחם ראשיים מנוהלים ע"י הארגון IANA (Internet Assigned Numbers Authority), וארגון זה הוא תחת ארגון ICANN (Internet corporation for Assigned Names and Numbers).

שמות מתחם ראשיים גנריים

הכתובת הכי נפוצות הן: .com, .net, .org. במקור לכל אחת יש תפקיד ספציפי:

  • .com : commercial (אתרים מסחריים לרווח).
  • .net : Network-related domains (כתובות הקשורות לרשתות).
  • .org : Non-profit organizations (ארגונים ללא מטרות רווח).

בכל אופן למרות התפקידים המקוריים של כתובות אלו, כל אחד יכול לרשום דומיין מסוג: .com, .net או .org, עבור תשלום. ההבדל בין הדומיינים השונים הטשטש, למרות שעדיין רואים ארגונים ללא מטרות רווח המקפידים לרכוש דומיינים מסוג .org. לאחר זמן נוסף דומיינים נוספים כדי להוריד את העומס מהמקוריים (נגמרים שמות הדומיינים), והתווספו שמות דומיין מסוג gTLDs – generic top-level domains – שמות מתחם גנריים, הכוללים בין היתר את .biz ואת .info. מכל מקום, מעטים האתרים המשתמשים בכתובות אלו, והפופלרי ביותר הוא .com, וקרוב ל-50 אחוזים מהאתרים שגוגל מבקר משתמשים בסיומת .com (מקור). בניגוד לדומיינים המוזכרים מעלה, שהם פתוחים ומאפשרים לכל אדם לרשום אותם, ישנם כמה שמות מתחם, שסגורים. למשל: שמות של מוזיאונים, חברת תעופה או תיירות משתמשים ב- .museum, .aero, .travel – בהתאמה. כמו כן, סיומת עבור עיריות = .muni או .muni.il מלבד הכתובות המשתייכות לארגונים, ישנן כתובות בהתאם למדינה. למשל ישראל: co.il, אנגליה: .uk (united kingdom( צרפת: .fr (France). חלק מדומיינים אלו סגורים ומאפשרים רק לתושבי האיזור לרכוש אותם וחלקם מאפשרים לכל אדם. חלק מהכתובות שייכים לארגונים ממשלתיים כמו: .edu (אתרי חינוך), .gov (אתרים ממשלתיים), .mil (אתרי צבא ארה"ב).

האם יש הבדל בהתייחסות של מנועי החיפוש?

ישנם הרבה סוגי דומיינים, השאלה היא האם ישנם הבדלים ביניהם מבחינת גוגל? כלומר האם אתר עם סיומת אחת יועדף אצל גוגל מאשר אתר עם סיומת אחרת? לפי הבירורים שלי, ולפי ההגיון התשובה היא: "כן". אתרים מסוג .com, .net, .org בתחום הכללי, ואתרים השייכים למדינות יקבלו תיעדוף מאשר כתובות מוזרות ולא מצויות כמו .biz ועוד. ישנה אפילו דרגה נמוכה מזאת ואלו כתובות שהיו פעם חינמיות או אפילו היום כמו: .info – שהיתה בעבר סיומת בחינם, והיוותה כר לאתרים קיקיונים שאין בהם תוכן, או מכילים וירוסים. או אתרים עם סיומת .tk – שניתנים בחינם ע"י אתר http://tk.com. ההגיון העומד מאחורי אלו הוא שגוגל מניח שכתובות אלו אינן מכילות אתרים ראויים לחיפוש עם תוכן טוב, אלא תוכן דל, לא מתוקצב. או אתרים מסוכנים, מכילי וירוסים או פרסומות בלבד. כלומר אתרים שהמשתמש הממוצע לא רוצה למצוא בקלות.

שמות מתחם עתידיים

בשנת 2012 חלה מהפכה, וארגון ICANN התיר לחברות לעתור לבקשת דומיינים גנריים, תוכלו לראות את רשימת הבקשות כאן, היא ארוכה עד מאוד. למשל גוגל ביקשה סיומות: .google, .lol, .youtube ו- .docs. חלק מהחברות ביקשו שהדומיין יהיה כשמם כמו חברת מקדונלדס – .mcdonalds וחברת apple – .apple. ישנם שמות נוספים המייצגים מילים פופלאריות כמו: .pizza, .download, .beer, .security ועוד. שמות אלו עדיין לא עלו, אבל בקרוב נראה הרבה דומיינים חדשים ברחבי הרשת. לקריאה נוספת:

[howtogeek]

תגיות:

תיאור המחבר

miky miky מיקי מחשבים - mikycomputers, מחזיק באתר http://mikycomputers.com אתר בנושא מחשבים וטכנולוגיה. בעל ידע רב במחשבים, חומרה, תוכנה ורשתות. באתר תוכלו למצוא טיפים, מאמרים מקצועיים, ותמיכה.

אין תגובות ל “מהם שמות מתחם? למה צריך אותם? מה ההבדל בין co.il ל- .com ועוד? הכל על דומיינים – domains”

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא יפורסם. שדות נצרכים מסומנים *


*

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הירשם לעדכונים!

  • מבצעים ותחרויות
  • חדשות טכנולוגיה
  • כיף באינטרנט, סרטונים ומשחקים כיפים
  • טיפים וטריקים