מפנקסו של טכנאי מחשבים – מה עושים כאשר אבד דיסק ההתקנה של ווינדוס ומפתח המוצר

על ידי | ב- 03/02/2014 | 23 תגובות

  תיאור המקרה

"אבוי, ואבוי". "אבוי, ואבוי" – טכנאי ! טכנאי! – צעק לעברי אדם בעודי הולך ברחוב.
הסתובבתי קלות, הישרתי מבט – וראיתי אותו שם: אפוף מיסתורין, פניו לוחשות כאב ועצב. – "מי אתה? כיצד זיהית אותי?" – "שלום אדון טכנאי, שמי דילון הדיילון" – "ראיתי את קסדת הטכנאי שעל ראשך – שעליה כתובה M גדולה במיוחד". – "זה אתה – לא?" – "מי?" שאלתי. "מיקי מחשבים, הטכנאי הדגול".
"דבר לעניין אדון, מה הבעיה, למה נפלו פנייך?"

"אתה ידוע בחדות שלך, אין טריקים ואין שטיקים – ישר ולענין!". – "אז, ככה:", התחיל לדבר…
"אני עובד מהבית, כל העת, ולאחרונה מחשבי נעשה איטי מדי, אני רוצה לפרמט ולהתקין את ווינדוס 7 מחדש" – "אתה רוצה להשאיר את המחשב אצלי לתיקון מהיר? אין לי זמן לפטפט יש לי לקוחות שמחכים לי מעבר לפינה!" – עניתי לו. "רק תענה לי מהר לא אגזול זמנך" – שוב דוחק בי הלקוח.
"אני אתקין בעצמי, אבל איבדתי את דיסק ההתקנה של הווינדוס, וגם את "הקופסא מפתח!!"" – "אה" – עניתי לו? – "את הממההה?". חושי הטכנאות שלי סרקו את מוחי כספיידר של מנוע החיפוש של גוגל לאתר מילים נרדפות על פי הקשר – ואיתרתי – התכוונת: את "מפתח המוצר" – או את הפרודקט קי בלע"ז (Product key)" – זמזמתי לעברו! "כן בדיוק זה, קיצר מה עושים".
התחלתי כבר לזוז לענייני וזרקתי לו: "ניר סופר, וחפש הורדה באינטרנט".
בעוד אני הולך לי, אני שומע אותו מאחוריי: "רגע, רגע. מה? לא הבנתי אותך…" אני ממשיך בדרכי, מחייך לעצמי… שיתקשר, שיזמין עבודה.

לא עברו עשר שניות, ואני רואה אותו רודף אחריי עם לשון בחוץ, "טוב, בסדר מתי אתה בא?" רשמתי לו מספר ותאריך, עשיתי אצלו ביקור בית והסתדרו הבעיות.

אז מה בדיוק ניתן לעשות במצב כזה (כמובן עובדים כאן חוקי והלכתי).

איך בד"כ מתקינים את מערכת ההפעלה ווינדוס?

בד"כ רוכשים מערכת הפעלה מחנות כלשהי, על גבי כיסוי הדיסק ישנו מספר – "מפתח מוצר" (product key). מפתח זה שמור אצל חברת מייקרוסופט, בעת התקנת ווינדוס, יש להזין את מפתח המוצר, ולאחר מכן להפעיל את המוצר.

אפשרות אחרת היא קבלת מערכת ההפעלה ווינדוס (Windows) יחד עם רכישת המחשב, הדבר נפוץ מאוד במחשבים ניידים (Laptops). כאשר מקבלים את מערכת ההפעלה בצורה זו, היא יכולה להתקבל בדיסק נפרד, או מותקנת מאליה במחשב הנייד. (מפתח המוצר לעיתים קרובות נמצא בתחתית הלפטופ – בצבע צהוב).

example for a product key under laptop

example product key 2

אילו בעיות עלולות לקרות?

במחשבים אישיים: ייתכן ודיסק ההתקנה ייאבד, ואיתו גם מפתח המוצר.
אני ממליץ: ליצור עותק מדיסק ההתקנה, וגם לגבות את דיסק המוצר של ההתקנה בכל תוכנה לשמירת ססמאות. (למשל keepass המצויינת).

במחשבים ניידים: אם ההתקנה נמצאת בתוך המחשב, אז התקנה חוזרת היא די פשוטה, כל מה שצריך לעשות זה ללחוץ על צירוף מקשים כלשהו בתחילת הפעלת המחשב, ולבקש אתחול להגדרות ולמערכת ההפעלה, מערכת ההפעלה תותקן מחדש והכל תקין.

כיצד משיגים את מפתח המוצר?

מפתח המוצר כאמור, זהו מפתח שניתן בהתאם למוצר אותו קניתם. לא ניתן לראות או למצוא את מפתח המוצר במקומות רגילים. צריך לחפור בתוך המחשב. למזלנו, ישנם לא מעט כלים שמאתרים ומציגים לנו את מפתח המוצר (Product Key) בקלות.
אחד הכלים האלו הוא כלי של ניר סופר: produkey. כל מה שתצטרכו לעשות הוא להפעיל את התוכנה, והתוכנה תציג את כל התוכנות שיש להם מפתח מוצר (מוצרי מייקרוסופט – ווינדוס ואופיס). פשוט שמרו אותם לאחר שתראו אותם.
להורדת produkey.

example for windows 8.1 key

מפתח מוצר של ווינדוס 8.1 דוגמא

כיצד ניתן להשיג דיסק התקנה או קובץ התקנה של ווינדוס?

טוב, אז למען האמת שפה אנו נתקלים בבעיה. מבירור אצל החברה, וחקירה עולה שלא ניתן להוריד ממקום כלשהו ווינדוס רשמי. אני חוזר: לא ניתן להוריד ממקום כלשהו ווינדוס רשמי.
אני חייב להעיר שאני לא לגמרי מבין מה אכפת למייקרוסופט לספק קובץ ISO (קובץ תמונה) לצריבה. הרי מה שבאמת מעניין ועולה כסף זהו הרישיון ולא הדיסק או הקובץ. כאשר אני רוכש מוצר של מייקרוסופט אני רוכש רשיון ולא דיסק או קובץ התקנה!
אז במידה ורכשתם את ווינדוס במחיר מלא (לא כמחשב ממותג וכו'), ייתכן שתוכלו להזמין דיסק חדש בעלות של 16 $ או מחיר דומה. כדאי לבדוק זאת.

מה קורה עם כל שאר האנשים?
ראשית אני חייב להדגיש, שמפתח המוצר מתאים ספציפית לגרסא המקורית של מערכת ההפעלה שהיתה לכם. למשל: אם גרסת הווינדוס שלכם היתה גרסת windows 7 home premium, עליכם להתקין גרסא זו בדיוק ולא גרסת Windows Proffesional, כמו כן גם גרסת SP, כלומר אם התקנתם ווינדוס עם גרסת SP1 (Service Pack 1) sp עליכם להוריד גרסא שכזו. – לעומת זאת בין גרסת 32 ביט ל-64 ביט אין הבדל.
אז לגבי השגת התקנה של ווינדוס ישנן כמה אפשרויות:

 1. ניתן להוריד גרסא הנמצאת בשרתי החברה DigitalRiver, משיטוטי ברשת גיליתי שקבצים אלו הוצגו כרשמיים. משיחה עם נציג של מייקרוסופט ובדיקה – מייקרוסופט מכחישים שגרסאות אלו רשמיות. בכל אופן מחמת הספק, אני מספק לכם קישור לאתר שנותן קישורים ישירים להורדת הקבצים. או קישורים אלו. כמו כן בפורומים של ווינדוס יש התייחסות להורדות אלו (אז לכאורה הן חוקיות). – יש להוריד הקובץ, ולאחר מכן לצרוב אותו עם תוכנת צריבה.
 2. לדברי הנציג עימו דיברתי, הוא טען שניתן להשיג (אני מצטט): "מחברים, משפחה, מטכנאיים שונים", כאשר התעקשתי על קישור רשמי, הוא טען שאין. ואין בעיה להשיג עותק מחברים, משפחה וכו'.
  כלומר כפי שאמרתי, ניתן להתקין דיסק ממישהו אחר כל עוד הוא תואם את הגרסא המתאימה למפתח המוצר שלכם.
 3. ישנה תמיד אפשרות להוריד גרסא שאינה חוקית מאתרים המספקים הורדות כאלו, אין איסור הלכתי תורני על כך, ולגבי חוקיות כל עוד יש רשיון והוא תואם את הגרסא שאותה מורידים, לכאורה הדבר מותר (אני מסיר כל אחריות משפטית, או נותן רעיונות למישהו, כל מה שאדם עושה על אחריותו בלבד).
  עם זאת, ישנה בעיה בגישה זאת, מכיון שלא בטוח שהדבר פשוט למצוא גרסא המתאימה למפתח המוצר ולא מותאמת לפריצה כלשהי שמישהו ביצע.
 4. תמיד ישנה את האפשרות: לרכוש רשיון + דיסק חדש. – אבל זה לא סביר לבצע זאת כאשר קניתם כבר את המוצר, מדוע שתרכשו שוב?

והנה פנקסו של טכנאי מחשבים חותם עוד דף – ועוד תעלומה יכולה להיות חתומה ב- "התיק נסגר".
תגובות, הערות ושאלות יתקבלו בברכה.

נהנת ממאמר זה? הוא עזר לך? הביא לך אינפורמציה?
אנא הפץ מאמר זה בכל רשת חברתית, לבצע לייק ו"שתף".

תודה

*מחמת רגישותו של מאמר זה, אני אומר שוב: אין אני לוקח אחריות על כל דבר שיוצא ממאמר זה. אין אני נותן ייעוץ משפטי. ואין לבוא בטענות על כל דבר שהוא. כל המעשים שעושה הקורא \ המשתמש הם על אחריותו בלבד.

תגיות:

תיאור המחבר

miky miky מיקי מחשבים - mikycomputers, מחזיק באתר http://mikycomputers.com אתר בנושא מחשבים וטכנולוגיה. בעל ידע רב במחשבים, חומרה, תוכנה ורשתות. באתר תוכלו למצוא טיפים, מאמרים מקצועיים, ותמיכה.

23 תגובות to “מפנקסו של טכנאי מחשבים – מה עושים כאשר אבד דיסק ההתקנה של ווינדוס ומפתח המוצר”

 1. 01/01/2015

  זהר הגב

  המחשב שלי התאבד, ואני לא מצליחה לפרמט אותו כי אין לי דיסק, אני קניתי מחשב וקניתי יחד אית את הווינדוז שבע, יש לי מפתח מוצר אך אני לא זוכרת בכלל איזה ווינדוז היה לי מותקן על המחשב. יש דרך לגלות?

  • 01/01/2015

   miky miky הגב

   שלום זהר,

   אכן בעייתי מצב שבו מקבלים מחשב נייח עם ווינדוס מותקן בתוכו אך ללא דיסק, יש לומר למקום שממנו קונים שיביא דיסק יחד עם המחשב!
   עם זאת, אם מדובר על מחשב נייד, הדבר נפוץ ביותר והיום ישנם מחשבים ניידים – לפטופים (laptops) שלא מקבלים עימם דיסק התקנה של ווינדוס.

   אם מדובר על מחשב נייד, , ישנה אפשרות לפירמוט דרך המחשב עצמו, עלייך ללחוץ על צירוף מקשים כלשהו שנכתב לך בעת שהמחשב עולה ואז לבקש איפוס. באיזה מחשב מדובר, אולי אוכל לכתוב לך הדרכה מדוייקת.

   אם מדובר על מחשב נייח אז:
   מה משמעות המילה "התאבד"? האם הכוונה:
   1) שאינך יכולה להפעיל את המחשב כלל?
   2) האם אינך יכולה להפעיל את הווינדוס? אם כן – אז: באיזה שלב הכניסה לווינדוס נכשלת?

   בנוסף לאלו, תוכלי גם להתקשר לתמיכה של ווינדוס עם המפתח מוצר והם יאמרו לך באיזו גרסא של ווינדוס מדובר.

   חזרי עם נתונים נסופים ואוכל למקד עם תשובה,
   בהצלחה רבה!

 2. 12/04/2015

  אלי הגב

  שלום, יש לי מערכת הפעלה ווינדוס 8.1 אבל בגירסת RT ובגירסא זו אין אפשרות לפתוח שום תוכנה ואני רוצה לדעת את מפתח המוצר של האופיס המותקן… יש איזושהי דרך לעשות את זה??? אין שום אפשרות על ידי תוכנה האם יש לך עצה לאופציה אחרת??? אשמח מאוד לקבל מענה כמה שיותר מהר… תודה רבה רבה מראש!!!!
  נ.ב. תודה על האתר המקסים!

 3. 07/06/2015

  שירן הגב

  שלום,
  ברשותי מחשב נייד איתו נרכש כמובן ווינדוס ובגלל שזו גרסת OEM מן הסתם אין לי את מפתח המוצר.
  השאלה שלי למי אני צריכה לפנות כדי לקבל את המפתח – ליצרן המחשב [במקרה שלי ASUS] או לווינדוס?
  דיברתי עם שניהם דרך תמיכה טכנית ובמייקרוסופט אמרו שהם לא יכולים לספק לי את מס' המפתח אלא היצרן אבל כשהתקשרתי ליצרן, גם הם לא היו מוכנים למסור לי אותו. (הם אמרו שזה מחייב מעבדה ואני מעדיפה כרגע להימנע מהאפשרות הזו ואם אפשר- אז למה לא בעצם?)
  האם זה בכלל זכותם לעשות דבר כזה?
  קראתי במקומות מסוימים שיש בכלל אפשרות לבקש את דיסק ההתקנה מהיצרן.. והם אפילו לא מוכנים למסור לי את הקוד.

  רק כשיהיה בידי את מפתח המוצר, במייקרוסופט יוכלו לעזור לי להפעיל את הווינדוס (למעשה הוא לא עולה לי כרגע מאיזו תקלה שגרמתי לה…סיפור ארוך) – ככה הבנתי מהם.

  עזרה? מה עושים?
  תודה.

  • 07/06/2015

   miky miky הגב

   שלום שירן,
   בדרך כלל מפתח המוצר נמצא בתחתית המחשב הנייד שלך.
   לא ציינת באיזה ווינדוס את משתמשת.
   מכל מקום כמו שהוסבר במאמר תוכלי לנסות ולהשתמש בכלי: ProduKey, ההורדה נמצאת בתחתית העמוד.
   כלי זה אמור להציג את המפתח שלך.

   בהצלחה!

 4. 07/06/2015

  שירן הגב

  וואו תודה על התשובה המהירה.
  אז ראשית, זה הקטע שאין לי את מפתח המוצר בתחתית.
  זה ווינדוס 8.
  ואני לא יכולה להריץ את התוכנה הזו [הלוואי] כי הווינדוס לא עולה בכלל. בהפעלת המחשב הוא נכנס למסך הביוס.

  תודה מראש!

  • 07/06/2015

   miky miky הגב

   שלום שוב,
   מי שמכר לך את המחשב אמור לתת לך גם את המפתח מוצר, אם הוא לא הביא לך זה בעייתי, תפני אליו ותשאלי אותו לגבי זה.
   אגב כיצד את מתכוונת להתקין את הווינדוס שוב, ע"י השחזור שנמצא בתוך המחשב?

   כדי לבצע את מה שאת רוצה, זה דורש קצת יותר עבודה: את צריכה להריץ מערכת הפעלה באמצעות דיסק, ולאחר מכן להפעיל תוכנה שמציגה את מפתח המוצר של הווינדוס שלך.
   למשל:
   את יכולה להוריד את התוכנה – ProduKey שהזכרתי מקודם ולשים אותו בדיסק און קי.
   לצרוב לדיסק את: Hirens Boot CD להגדיר במחשב שיקרא את הדיסק בתחילת המחשב ואז לבחור ב- MiniXP ולאחר שמערכת ההפעלה עולה מתוך הדיסק להריץ את התוכנה, הוא אמור למצוא לך את המפתח.

   שיהיה בהצלחה,

 5. 11/06/2015

  שירן הגב

  היי,
  מודה לך על תשובתך. כן כבר יש ברשותי את המפתח המקורי, הצלחתי דרך תוכנה כלשהי. (:
  עכשיו הקטע הוא שבמייקרוסופט הסבירו לי שלהוריד קובץ התקנה של ווינדוס מאתר מייקרוסופט לא יעזור לי, כי זה לגרסאות רגילות ואצלי הותקנה גרסת OEM.
  בקיצור כנראה שאין ברירה אלא למסור את הלפטופ לאסוס, כי להם יש את קובץ ההתקנה הזה.

 6. 20/08/2015

  מרב הגב

  הי מיקי

  המחשב שלנו נהרס, עקבות נפילה. המחשב מקצר – המארז ו ה motherboard. הדיסקים עצמם כנראה לא נפגעו.
  זהו מחשב שקנינו בזמנו באייבורי, כמו כן רכשנו במהם זמנו מערכת הפעלה Windows 7 64 bit. יש לי את דיסק התקנה של win 7, אך איני מוצאת את ה product key להתקנה חוזרת.
  בפנייה למיקרוסופט לשחזור המפתח דרך מספר חשבונית הם אמרו שאין באפשרותם לשחזר משהו שנרכש לא דרכם.
  האם יש דרך לחלץ את המפתח מהדיסק על מנת שאוכל להתקין את windows 7 מחדש?

  • 21/08/2015

   miky miky הגב

   שלום מרב,

   תודה על שאלתך.
   צר לי על התקלה שקרתה לכם. לפי מה שהבנתי אין כרגע ווינדוס שמותקן במחשבכם נכון? – כלומר ביצעתם פירמוט לדיסקים הקשיחים או החלפתם אותם?
   אם הווינדוס לא מותקן על דיסק קשיח כלשהו אז לצערי אינני חושב שניתן להשיג את המפתח.
   המפתח ניתן לשליפה כאשר הוא הוכנס כבר אך לא זוכרים אותם או לא יודעים מה הוא, ולא לפני ההתקנה.

   המפתח עצמו בדרך כלל נמצא בגב עטיפת הדיסק של הווינדוס – האם לא מצאתם את המפתח שם?
   האם פניתם לחברת אייבורי?

 7. 21/08/2015

  מרב הגב

  תודה מיקי על תגובתך.
  הדיסקים לא פורמטו. הם עדיין על המחשב שלנו, שלא עולה. על הדיסק אכן היתה בעבר מדבקה של המפתח, אך כעת אין. לדעתי אייבורי החליפו להו בטעות את העטיפה בתקלה הקודמת שקרתה לפני מספר חודשים. גם אז התקינו את ה windows מחדש.
  אייבורי הפנו אותנו לחברת מיקרוסופט לחלץ את המפתח, אך שם אמרו לי בתוקף שאין זה באפשרותם. הם לא שומרים מפתחו שנרכשו עי third party. רק מפתחות של מוצרים שנקנו באתר.

  • 02/09/2015

   miky miky הגב

   שלום מרב,
   מה העדכונים האחרונים?
   אם הדיסקים לא פורמטו, ניתן לשלוף את מפתח המוצר בהנחה שהווינדוס עדיין מותקן עליהם באיזושהי צורה.
   עליך להפעיל מערכת הפעלה מתוך דיסק כמו Hirens CD, ואז להריץ תוכנה להצגת מפתח המוצר.

   בשורות טובות,

 8. 22/09/2015

  זאביק הגב

  שלום,
  אבד לי מפתח המוצר של אופיס 2013 חוקי ואני צריך אותו לאחר שהורדתי וינדוס 10.

  קראתי איך אפשר לחפש אותו בעזרת תכנת ה- produkey הבעיה שלפי מה שמצאתי התכנה אינה מתאימה לאופיס 2013.

  מה עושים?

  תודה

  זאביק

  • 25/09/2015

   miky miky הגב

   שלום זאביק,
   זה אכן מעצבן לאבד את מפתח המוצר… לצערי עדיין לא מצאתי דרך שבה אפשר לחשוף את מפתח המוצר (Product Key) של אופיס 2013 (Office 2013), מה שניתן זה להציג את 5 התוים האחרונים של מפתח המוצר שלך או אם המוצר שלך מקושר לחשבון ה Windows live שלך להציג את המפתח שם.
   ישנן תוכנות כמו: winkeyfinder ו- Newtpro וכן SterJO שטוענות שיכולות לחלץ את הססמא אך אני לא הצלחתי בכך.
   נסה ליצור קשר עם החנות בה רכשת את האופיס למרות שלא נראה לי שהם יעזרו בזה.

   אנא עדכן אם ישנה התפתחות,

 9. 13/08/2016

  רון מלכה הגב

  שלום לך ,
  מחשב הנייד שלי hp הגיע עם ווינוס 7 פרימיום מותקן , אני משתמש כל הזמן עם אותה סיסמה אלא שלאחרונה לא מצליח להיכנס למחשב , אין טעות בסיסמה זה יום הולדת שלי ואין טעויות .
  כמובן שאין לי דיסק וגם לא מותקן על דיסק און קי , אתה ציינת בהודעות אחרות כי יש להקיש צרוף אקראי של אותיות , איזה ?
  כאשר אני עושה ריסטרט הוא מראה את השורה המבקשת סיסמה וכאשר אני מקיש אותה הוא שוב טוען שלא ניתן להיכנס .
  אשמח לפתרון בבקשה .
  בברכה,
  רון

  • 28/08/2016

   miky miky הגב

   שלום רון,
   תודה על שאלתך.

   צר לי שאתה לא מצליח להיכנס למחשבך, ראשית אם אתה בטוח בססמתך – היא לא אמורה לא לפעול פתאום. אם אין אדם נוסף שמשתמש במחשב ושינה לך את הססמא אין סיבה שהיא תשתנה.
   שוב, בדוק שהמקלדת שלך לא על מצב של "Caps Lock" (אותיות אנגליות גדולות), שאתה לא במצב אנגלית \ עברית ואין טעות (אמרת שזה יום ההולדת אינני יודע אם זה רק מספרים או גם אותיות).

   לאחר שאתה בטוח שאתה לא מקליד את הססמא בטעות, אתה יכול לנסות את אחת מהשיטות לפריצת הססמאות, אני לא מציג דרכים אלו כי אינני מכיר אותך, תוכל לחפש בגוגל.
   אפשרות נוספת היא לגשת למחשב באמצעות דיסק חיצוני המותקן עליו מערכת הפעלה, לחלץ את הקבצים הרצויים. לפרמט ולהתקין שוב את מערכת ההפעלה.

   בהצלחה רבה,

   • 01/09/2016

    שירן הגב

    שלחת למייל הלא נכון

    • 04/09/2016

     miky miky הגב

     שלום,

     לא ממש הבנתי, מה זאת אומרת: "שלחת למייל הלא נכון" – לגבי איזו תגובה מדובר – איזו שאלה?

 10. 15/12/2017

  יוני הגב

  שלום , יש לי מיני מחשב של אייסר והוא אומר שצריך להכניס דיסק איתחול עכשיו אם אתה מכיר את הכונן הזה זה בלי אןפצייה להכניס דיסקים איך משחזרים?

  • 21/12/2017

   miky miky הגב

   שלום יוני,

   בדרך כלל למחשבים מסוג זה ישנם קבצים השמורים על הדיסק הקשיח, מערכת זו משמשת להתקנה מחודשת של מערכת ההפעלה.
   נסה להפעיל את המחדש וללחוץ על צירוף המקשים ALT+F10 במקלדת ולעקוב אחרי ההסברים שם כדי לבצע שחזור של מערכת ההפעלה.

   כמו כן, אתה יכול להתקין מערכת הפעלה באמצעות דיסק און קי.

   שים לב – ייתכן והקבצים שלך יימחקו!

   אם לא עובד, אנא אמור מהו הדגם שאתה מדבר עליו, והרחב את שאלתך.

 11. 15/04/2018

  דוד הגב

  שלום רב.

  עשיתי פירמוט לאחר שסברתי שיש בידי את מפתח המוצר, אבל למעשה זה היה מפתח של הXP הישן.

  מה אני עושה עכשיו?

  האם יש דרך לשחזר את מפתח המוצר לאחר פירמוט?

 12. 10/03/2019

  אבי הגב

  ברצוני לדעת האם ישנה דרך למצוא את הרישיון שלי שהיה לווינ' 7
  וזאת אחרי שכבר התקנתי עליו את ווינ' 10 וכעט אני רוצה לחזור לווינ' 7 ואין לי מושג היכן אני יכל לראות את המפתח
  תודה רבה

השאר תגובה

כתובת האימייל שלך לא יפורסם. שדות נצרכים מסומנים *


*

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

הירשם לעדכונים!

 • מבצעים ותחרויות
 • חדשות טכנולוגיה
 • כיף באינטרנט, סרטונים ומשחקים כיפים
 • טיפים וטריקים